Par "Orientējies Doles salā"

Kas ir "Orientējies Doles salā"

“Orientējies Doles salā” ir orientēšanās un aktīvās atpūtas sacensības, kurās sevi var pierādīt jebkuri interesenti – gan entuziasti un amatieri, gan arī pieredzējuši un profesionāli sportisti. Sacensību mājvieta ir uz Latvijas otras lielākā salas – Doles salas, kas atrodas Latvijas vidienē tiešā Rīgas tuvumā, Salaspils novadā. „Orientējies Doles salā” norisinās kopš 2013. gada 15.jūnija.

Sacensības ir veidotas ar mērķi popularizēt aktīvu atpūtu, orientēšanās sportu un pēdējo gadu laikā arī sekmēt rogaininga kustību Latvijā. Vienas no sacensību pamatvērtībām ir to norise klusā, tīrā un ainaviskā vidē, tajā pat laikā sportiskā un azartiskā gaisotnē, kā arī izdevīgais ģeogrāfiskais novietojums.

Pēc katra pasākuma ir saņemtas daudzas pozitīvas atsauksmes, kas liek spriest - "Orientējies Doles salā" var un atliek vien turpināt iesākto!

"Orientējies Doles salā" rogainings

2016.gadā tika aizvadītas pirmās rogaininga tipa sacensības - atmetot papildus šķēršļu joslu un uzdevumu distances. Negaidīti lielā atsaucība, pozitīvās atsauksmes un ieteikumi rosināja ideju par šādu tīrā formāta sacensību turpināšanu.

2018.gada 16. jūnijā tika atzīmēti sacensību pastāvēšanas 5 gadi. Tā nu bija sagadījies, ka šis notikums arī nozīmīgā gadā - sacensības bija "Orientējies Doles salā" veltījums Latvijas Simtgadei kā pateicība par lieliskiem dalībniekiem un vidi, kurā to visu var realizēt.

Sacensības notiek pēc vispārējiem rogaininga principiem, sacensību nolikumā atrunājot visas praktiskās un organizatoriskās lietas. Ņemot vērā pieejamos Doles salas izmērus, sacensības pārsvarā tiek plānotas 2 un 4 stundu distancēs.

No 2020.gada atzīmēšanās sistēma KP tiek izmantota QR kodu nolasīšana kontrolpunktos, izmantojot mobilo tālruni ar Qrenteerings lietotni. Līdz 2019.gadam atzīmēšanās kontrolpunktos bija vecā klasika - kompostieri. Ņemot vērā lielāko klupšanas akmeni ar kompostieru kontroles kartiņu rezultātu skaitīšanas ilgumu, 2018.gada "Orientējies Doles salā" rogaininga sacensībās tika izmēģināta organizatora paša radīta elektroniskā komandu un rezultātu apstrādes sistēma kompostieru atzīmēšanās veidam. Līdz ar to, tiesnešu darbs būs ātrāks, laiks ietaupīts, finišējušiem dalībniekiem būs iespēja sekot saviem un citu rezultātiem tiešsaistē, kā arī redzēt savu un citu komandu apmeklētos kontrolpunktus.

2023.gada 18. jūnijā norisinājās “Orientējies Doles salā” desmitgades rogaininga sacensības. Uz starta līnijas stājās 118 dalībnieki, no kuriem 14 startēja individuāli, savukārt pārējie veidoja 44 komandas. Pirmo reizi bija distance 3 stundu ilgumā, turklāt, pirmo reizi tika izveidota grupa veterāniem. Distancē tika izlikts rekordliels daudzums kontrolpunktu (veseli 48), tādējādi padarot to jo īpaši interesantu. Jāpiebilst, ka pilnīgi visus KP spēja apmeklēt tikai 2 komandas, un pēc šī novērojuma var secināt, ka Doles salā var mierīgi turpināt organizēt arī 4 stundu kontrollaika rogainingus.

Tradicionālās un vēsturiskās "Orientējies Doles salā" sacensības

Lai sportiskais notikums būtu aizraujošāks un interesantāks, katras sacensības tiek veidotas ar atšķirīgāku formātu, piemēram, klasiskā orientēšanās, foto orientēšanās, nakts orientēšanās un sezonas noslēguma sacensības ar apjomīgāku šķēršļu distanci. Tādējādi “Orientējies Doles salā” noteikumu un organizatoriskajā ziņā nedaudz arī atkāpjas no vispārīgajiem orientēšanās standartiem un reglamentiem, vienlaicīgi sacensības papildinot ar lietām un uzdevumiem, kas tradicionālās orientēšanās sacensībās varētu arī nebūt sastopami.

Orientēšanās ir galvenā un pati nozīmīgākā distance. Dalībniekiem ir jāatrod pēc iespējas vairāk kontrolpunktu un tajos jāatzīmējas. To apmeklēšanas secību dalībnieki plāno paši, taču ir jāiekļaujas norādītajā kontrollaikā (laika intervāls no starta līdz finišam). Pamatā viss notiek pēc rogaininga principa, taču ir lietas, kas var atšķirties vai atšķiras, piemēram, karte, kontrolpunktu vizuālais noformējums, atzīmēšanās, atsevišķi noteikumi utt. Orientēšanās distancē svarīgākais ir atrasto kontrolpunktu skaits un pēc tam pavadītais laiks – vienādu punktu gadījumā priekšroka būs tai komandai, kas ir ātrākā.

Šķēršļu distancē dalībniekiem ir jāveic dažādi uzdevumi un jāpārvar šķēršļi noteiktā secībā. Katrs distances elements komandai ir jāizpilda kopīgi un iespējami precīzāk. Kopš 2014. gada sezonas vidus tika uzlabota dalībnieku vērtēšana – vairs nepastāv punktu sistēma, bet ir ieviests soda laiks par katru nepareizi izpildīto uzdevumu vai atkārtota tā izpilde. Tādējādi ir samazināta iespēja komandai ievērojami zaudēt savu pozīciju dienas ieskaitē, ja nav izdevies gūt kādus punktus kā tas bija iepriekš. Veicot šķēršļu trasi ātri un ar iespējami mazāk kļūdām ir iespējams uzlabot komandas rezultātu abu distanču kopvērtējumā. Jāpiemin, ka šķēršļu distance ir ne visās sacensībās.

Kas var piedalīties

„Orientējies Doles salā” orientēšanās un piedzīvojumu sacensībās var piedalīties jebkurš interesents, veidojot komandu 2 – 5 cilvēku sastāvā. Nav svarīgi vai dalībnieks ir pieredzējis sportists, profesionālis, iesācējs, vai arī tikai apsver domu pamēģināt kaut ko tādu pirmo reizi. Sacensībās ir gaidīti visi interesenti, tiek gaidītas arī ģimeņu komandas, kurām ir izveidota atsevišķa komandu apakšgrupa. Un vēl, statistika vēsta, ka sacensībās jaunākais dalībnieks ir piedalījies vēl būdams ratiņos, savukārt vecākais dalībnieks bija pārkāpis pāri 70 gadu slieksnim. Jāpiemin, ka tiešais Rīgas tuvums varētu būt lieliska iespēja aktīvi atpūsties arī tiem, kuriem nav vēlme doties tālu no galvaspilsētas.

Starp citu, daļa esošo dalībnieku un zinātāji šīs sacensības sauc gan par Doles salas rogainingu, gan arī īsāk – ODS. Un ne velti, jo saīsinājums ir arī sacensību mājas lapas adrese www.ods.lv.